Arkýřové okno

Japonská stena a dekoratívne vankúšiky

Japonská stena a dekoratívne vankúšiky

Opät sa nám dostaly do rúk fotografie vydarenej realizácie tienenia obývacej izby s jedálňou. Jednoduchosť a čistota navrhnutej japonskej steny ukazujú na vyzretosť návrhu.

Design farieb:

Z pohľadu z kuchyne je zrejmé, že červená linka akoby sama predurčila farebnosť navrhnutého tienenia. Pritom ale mohlo celkom ľahko dôjsť ku skomplikovaniu celého interiéru premrštenou dekoráciou. Designérka ale správne odhalila nebezpečenstvo zo zdanlivo farebne predurčenej kombinácie a zvolila jednoduchú, ale premyslenú kombináciu.

boční pohled

Farebná ergonómia:

Priestorovo je miestnosť rozdelená na tri funkčné celky. Na kuchyňu, jedáleň a obývaciu izbu. Designérka teda rozmiestnila červené prvky do každého z funkčných priestoov.

  • Kuchyňa – linka
  • Jedáleň – japonská stena
  • Obývačka -vankúšiky

obývák 4

Farebná estetika:

Jednoznačnosť farebnosti ako už bolo povedané, môže ľahko skĺznuť k predceneniu ich kladného vplyvu. Designérka toto cítila a preto oba pojednávané priestory – jedáleň a obývačku nielen farebne zladila s kuchyňou, ale ešte zjemnila ich „červený“ dopad. Konkrétne japonskú stenu skombinovala z dvoch typov záclon. Podobne sa zachovala aj pri vankúšikoch na sedacej súprave, ktoré skombinovala s čiernymi vankúšikmi s rastlinným motívom.

pohled z kuchyně 3

Funkcia:

Estetika je samozrejme dôležitá, ničmenej by nemala obmädzovať funkciu tienenia. Navrhnutá japonská stena je celá prevedená zo záclon, preto by nemohla sama o sebe zaistiť plné zatienenie. Na oknách sú preto inštalované biele horizontálne žalúzie.

detail japonské stěny

Použité materiály a komponenty:

Záver:

Design považujeme za vydarený a po všetkých stránkach za premyslený. Pokiaľ by sme cítili nejakú disharmóniu, potom možno až v prílišnej studenosti celej kompozície, ktorá je daná bielou maľbou a „ostrým“ nábytkom, ale to je vždy záležitosťou vkusu a potrieb investora.

Autor článku: Ing.K.Smejkal (Styltex)

Designer: Designérka Styltex (IS) objednat návštěvu toho designera.

©1994-2014 Styltex internetový obchodní dům s bytovým textilem